Zmarszczki pod oczami

96 Views Comment Off

Zmarszczki pod oczami

Jaki jest największy problem ludzi uśmiechniętych? Co jest konsekwencją wyrażania pozytywnych emocji poprzez mimikę? Tym problemem są zmarszczki. By móc dokładnie opisać czym są oraz jak im zapobiegać, trzeba zapoznać się z anatomią człowieka.

Skóra człowiek składa się z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Skóra właściwa składa się z luźnej tkanki łącznej oraz z twardej tj. elastyny oraz kolagenu. Dzięki nim skóra jest elastyczna oraz zwarta. Wraz z wiekiem niestety włókna kolagenu oraz elastyny ulegają osłabieniu, przez co skóra staje się mniej napięta. Wraz z procesem starzenia, spada poziom substancji odpowiedzialnych za produkcję kolagenu oraz zanikają gruczoły łojowe. Skóra staje się wyschnięta i zaczyna wiotczeć.

W przypadku skóry pod oczami sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Skóra ma w tych rejonach tylko pół milimetra grubości i jest czterokrotnie cieńsza niż skóra twarzy. Zmarszczki mimiczne powstają poprzez przesuszanie się skóry. Koło dolnej powieki nie ma gruczołów łojowych ani potowych. W związku z tym skóra w tych okolicach jest szczególnie wrażliwa. Przyczyna powstawania zmarszczek mimicznych jest taka sama, jak w przypadku innych rodzajów zmarszczek. Skóra wraz z wiekiem traci na sprężystości poprzez osłabianie się włókien kolagenu. Zmarszczki mimiczne mogę powstawać nawet u bardzo młodych ludzi(16 lat). Popularną nazwą dla nich są kurze łapki. Zmarszczki mimiczne powstają przede wszystkim podczas ruchu oczu oraz śmiechu. Ludzie oko w ciągu dnia kurczy się ponad 10000 razy. Przebieg oraz wygląd zmarszczek mimicznych jest dziedziczny.

Walka ze zmarszczkami nie jest walką z wiatrakami. Można im skutecznie zapobiegać. Pomóc w tym może zwłaszcza dieta, która ma bardzo duży wpływ na kondycję cery. Bardzo istotne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry poprzez np. picie dużej ilości wody mineralnej. Przydatne mogą okazać się także okulary przeciwsłoneczne, kremy chroniące przed promieniami słonecznymi oraz rozsądek przy korzystaniu z solarium. Opalanie przyspiesza starzenie się skóry. Warto jest także wykonywać pewnego rodzaju ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięsni gałek ocznych.

Gdy zmarszczki mimiczne już się pojawią, człowiek nie stoi na pozycji przegranej. Można zacząć lepiej nawilżać skórę pod oczami poprzez stosowanie różnego rodzaju kremów. Warto także udać się do kosmetyczki po jakąś maseczkę. Bardzo skuteczne są również różnego rodzaju kremy przeciw zmarszczkom. W walce ze zmarszczkami pomagają płatki kolagenowe.

W ostateczności pozostają zabiegi chirurgiczne. Jedną z najpopularniejszych metod jest wstrzyknięcie botoksu. Zabieg polega na tym, że chirurg wstrzykuje w mięsień odpowiedzialny za zmarszczki- botoks, co doprowadza do porażenia danego mięśnia i niemożności kurczenia się przez niego. Przeciwdziała to marszczeniu się skóry oraz powstawaniu fałdek, co pozwala zmniejszyć istniejące zmarszczki. Substancja ta jest silną toksyną. Skuteczność takiego zabiegu to około 6-8 miesięcy.

Innym zabiegiem chirurgicznym pomagającym walczyć ze zmarszczkami pod oczami jest lifting twarzy. Podczas tego zabiegu skóra jest naciągana w kierunku górno-tylnym, a jeśli pojawia się nadmiar, zostaje ona usunięta. Zabieg ten pozwala skutecznie walczyć z oznakami starości.

Innym sposobem zwalczania zmarszczek pod oczami, jest wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Kwas ten jest naturalnym składnikiem skóry. Z wiekiem jednak ilość tego kwasu maleje. Jego działanie polega na zatrzymaniu wody w naskórku. Skuteczność takiego zabiegu wynosi 9-12 miesięcy.

Walka ze zmarszczkami jest bardzo trudna. Ciało człowieka nie jest odporne na upływ czasu. Można jedynie spróbować zwolnić ten proces. W przypadku zmarszczek najważniejsze jest odpowiednia pielęgnacja oraz ochrona skóry. Zawsze jest lepiej zapobiegać niż zwalczać.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie