Zmarszczki mimiczne

102 Views Comment Off

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze. Dlatego też wzbudzają tak wiele kontrowersji pod postacią silnych emocji, uczucia niedowierzania, smutku, czy nawet złości. Trudno pogodzić się z tym, że do tej pory gładka twarz pokryta zostaje liniami, których ilość kumuluje się na początku w okolicy delikatnej skóry oczu, a następnie ust, niemal natychmiastowo dodając lat.

Odciśnięte na twarzy linie przybierają na sile wyrazu w momencie, kiedy na twarzy pojawia się uśmiech, czy typowy dla danej twarzy wyraz. Mechanizm powstawania zmarszczek mimicznych posłużył do stworzenia nazwy tego typu zmarszczek, które pojawiają na skutek częstego układania się skóry w konkretny kształt.
Kiedy starzeje się skóra?

Moment rozpoczęcia starzenia się skóry jest kwestią indywidualną. U jednych osób zaczyna się już w wieku dwudziestu kilku lat, u innych po trzydziestce. Skóra generalnie zaczyna się starzeć bardzo szybko.

Pierwsze zmarszczki spowodowane są zmianami w ruchu mięśni, dlatego nazywane są zmarszczkami mimicznymi. Ich pojawienie się jest konsekwencją unoszenia brwi, mrużenia oczu, układania ust w formę uśmiechu. Naukowcy obliczyli, że każdego dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15.000 razy. Na skutek zmniejszenia elastyczności skóry, obniżenia jej jędrności na twarzy odciskają się zmiany pod postacią zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne pojawiają się w ściśle określonej kolejności. Na samym początku można je zaobserwować w okolicy oczu, następnie w pobliżu ust, kolejno na czole. Ze względu na stopień rozwoju zmarszczek tego typu można wyróżnić ich cztery rodzaje:

zmarszczki, które są widoczne podczas uśmiechu, czy innej mimiki, jednak ustępujące tuż po rozluźnieniu mięśni,
głębsze zmarszczki, które są lekko widoczne podczas rozluźnienia mięśni i bardzo widoczne, gdy się uśmiechamy,
zmarszczki, które łatwo zauważyć zarówno podczas skurczu, jak i po jego ustąpieniu.

Pożegnać zmarszczki

Niestety nie da się wygładzić tak skóry, by na jej obszarze nie pojawiały się zmarszczki. Wgłębienia prędzej, czy później pojawią się. Jedyne co można zrobić to opóźnić moment ich zaznaczenia się w strukturze skóry. Warto pamiętać o dostarczaniu skórze wartości odżywczych, nawilżanie jej zarówno poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak również pijąc duże ilości wody. Niekorzystne oddziaływanie na stan skóry ma również nadmierne promieniowanie słoneczne, które wysusza jej powierzchnię i generuje powstawanie kolejnych zmian na skórze. Naukowcy oszacowali nawet, że gdyby nie promieniowanie słoneczne na skórze pojawiałyby się zmarszczki w wieku około sześćdziesięciu lat. Korzystnie na stan cery wpływają również lekkie masaże, stymulujące jej jędrność.

Warto ponadto stosować odpowiednie preparaty kosmetyczne, które dogłębnie nawilżą i odżywią skórę, dając jej właśnie to, co jest jej potrzebne. Najkorzystniejsze działanie na zmarszczki mimiczne mają preparaty, które poza działaniem uelastyczniającym, wpływają na hamowanie kurczliwości komórek skóry, zmniejszającej się wraz z mijającym czasem. Niektóre kremy zawierają również białka, które pozwalają wypełnić zmarszczki, napinając skórę i czyniąc ją gładką. Dobrze gdy kremy na zmarszczki mają składniki, które pozwalają walczyć z wolnymi rodnikami. W wielu kremach wykorzystuje się zalety antyutleniaczy. Standardowymi składnikami są witaminy C i E oraz witamina A, filtr przeciwsłoneczny nie mniejszy niż SP F15.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie