Trądzik różowaty

119 Views Comment Off

Trądzik różowaty

Zmora osób między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia, ale również coraz częściej młodszych – przed trzydziestką. Objawia się suchą, piekącą skórą, na której z czasem pojawiają się krostki, a u mężczyzn nos rozrastający się do wielkości ziemniaka, przybierający kształt kalafiora. Zmiany dotykają przede wszystkim skóry twarzy i często nawracają. Początki trądziku różowatego są dużo bardziej dyskretne – pękanie naczyń krwionośnych oraz łojotok. Przez lata panowała opinia, że nie da się skutecznie leczyć trądziku różowatego, jednak dzisiaj na temat tej choroby wiemy dużo więcej. Powszechnie dostępne są również doskonale działające preparaty, które znacznie zmniejszają problem z cerą.
Podstawowe informacje

Trądzik różowaty początkowo pojawia się w okolicach nosa i policzków. Z czasem może przybierać rozleglejszą formę. Charakterystyczne dla niego jest sinoczerwone zabarwienie oraz z czasem pojawiające się na powierzchni skóry grudki i krostki. Zmiana tego typu występuje przede wszystkim u osób z I lub II typem karnacji – u naturalnych blondynów o jasnej cerze i niebieskich oczach. Jako główny czynnik wywołujący zmianę wymienia się indywidualne predyspozycje genetyczne. Jeśli trądzik różowaty występował u kogoś z członków rodziny, możemy być niemal pewni, że będzie również naszym problemem. Jako czynnik podwyższający ryzyko wymienia się również nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne oraz niektóre choroby układu pokarmowego (zwłaszcza niedokwaśność soku żołądkowego).

Istnieją również czynniki, które zwiększają nasilenie trądziku. Do najpopularniejszych należą: różnice temperatury (bardzo niekorzystnie działa na przykład przyjście z mrozu do domu i wypicie gorącej herbaty). Stan cery z trądzikiem różowatym pogarsza również wpływ wiatru, klimatyzacji, słońca, stres, niektóre potrawy, alkohol. Nie najlepiej działa również intensywny sport oraz częste korzystanie z sauny.
Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Główna zasada podczas pielęgnacji skóry z trądzikiem jest taka, by dokładnie i starannie wybierać kosmetyki. Najlepsze są preparaty przeznaczone dla skóry wrażliwej. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol etylowy, glikol benzylowy, laurylosiarczan propylenowy, alfa-hydroksykwasy (AHA). Należy również odstawić mydło, tonik na bazie alkoholu, nieenzymatyczne peelingi.

Kolejny ważny punkt pielęgnacji to staranna ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem słońca. Promieniowanie UV zwiększa bowiem skalę problemu. Opalenizna nie ukrywa trądziku, przeciwnie – znacznie go uwidacznia. Najlepszymi kosmetykami są te posiadające co najmniej filtr SPF 30. Ważna jest ochrona zarówna przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Trądzik różowaty leczy się poprzez stosowanie miejscowo preparatów z antybiotykiem oraz innych produktów zawierających składniki pomagające zminimalizować problem. Szczególnie popularne i skuteczne przy tej przypadłości są również naturalne kosmetyki, których skład jest tak skomponowany, by nie wywoływać żadnych skutków ubocznych.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie