Od maślanki po krem rozjaśniający skórę

67 Views Comment Off

Od maślanki po krem rozjaśniający skórę

Gdy w książce Dzieci metresy Daphne Du Maurier opisała przybycie jednej z bohaterek na wieś, by tam objąć posadę guwernantki, czytelnik jest świadkiem ciekawej sceny. Pani domu podziwia cerę nowo przybyłej dziewczyny. Wyrażą troskę o nią i stwierdza, że musi dbać o swoją skórę. Poleca jej codzienne mycie twarzy w maślance. Trudno odmówić tej znanej pisarce brak znajomości ówczesnych realiów, dlatego myślę, że można jej zaufać w takich drobnych szczegółach, które oddają koloryt epoki.

Był to czas, gdy jedną z ważnych cech damy była jasna karnacja. Dbano o to, by „broń Boże” się nie opalić! Zarówno mleko jak i maślanka były traktowane jako swoisty krem rozjaśniający skórę.
Krem rozjaśniający skórę czyli współczesne rozjaśnianie

Dziś, po wieku wychwalającym ponad wszystko opalone ciała, wraca się do mody na jasną skórę. Wprawdzie nikt już nie używa maślanki, ale krem rozjaśniający skórę coraz częściej pojawia się pośród kosmetyków do pielęgnacji u wielu pań.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co stanęło u podstaw tego zwrotu, podobnie jak nie można wyjaśnić nagłej mody na opalanie, która nadeszła po wiekach pielęgnowania twarzy i zachowania jasnej cery. Może to opinie lekarzy? W pewnym momencie zaczęto uważać, że opalenizna jest oznaką zdrowia! Teraz lekarze przestrzegają przed intensywnym opalaniem! Kto jednak słucha lekarzy? Raczej trudno uwierzyć, by to oni spowodowali, iż nagle krem rozjaśniający skórę stał się tak popularny.

Być może za wszystkim stoją gwiazdy kina i dyktatorzy mody, ale i to nie jest pewne. Niemniej krem rozjaśniający skórę zaczyna wypierać samoopalacze, solaria i długie godziny leżakowania na plaży. Gdyby nie było go w sprzedaży, to kto wie, czy do łask nie powróciłaby… maślanka.
Rozjaśnianie skóry to nie tylko moda

Nie można też zapominać, że w wielu przypadkach nie chodzi tylko o modę, ale o problem nieco poważniejszy. Krem rozjaśniający skórę pozwala pozbyć się niektórych problemów związanych z cerą. Przy jego pomocy można usunąć plamy powstałe na skutek nierównej pigmentacji oraz inne skazy na skórze, co w przypadku twarzy jest dość istotne.

To głównie w tym celu powstał krem rozjaśniający skórę, choć obecnie znalazł już szersze zastosowanie. Jest on zresztą dobrą alternatywą dla bardzo nieprzyjemnych i często kosztownych zabiegów dermatologicznych. Jego skuteczność także wydaje się konkurencyjna w stosunku do takich zabiegów. Zaletą jest w tym wypadku nie tylko brak bolesnych dolegliwości w czasie stosowania, ale także fakt, iż korzystając z kremu możemy normalnie widywać się z ludźmi. Po dermatologicznym czyszczeniu skóry może to być krępujące nawet przez kilka tygodni.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie