Higiena intymna

95 Views Comment Off

Higiena intymna

„Myjcie się dziewczyny, Nie znacie dnia ani godziny” – jak mówi Jan Sztaudynger w swej słynnej fraszce „Apel”. Na półce w łazience przeciętnej kobiety można znaleźć cały zestaw środków do pielęgnacji włosów, kilka słoiczków z kremami do twarzy, balsamy do pielęgnacji ciała o różnych zapachach, wreszcie całą kosmetyczkę pełną najróżniejszych specyfików do makijażu, obowiązkowo kilka flakonów perfum, a do higieny intymnej … tylko mydło.
Dlaczego higiena intymna jest tak ważną kwestią?
Higiena intymna to kwestia, o której wciąż zdecydowanie za mało mówimy i którą bagatelizujemy w naszej codziennej toalecie. Tymczasem intymne okolice są bardzo delikatne i narażone na szereg szkodliwych czynników, wymagają zatem szczególnej uwagi. Zaniedbania w higienie tych części naszego ciała mogą być przyczyną wielu poważnych chorób i infekcji.
Jak zatem dbać o higienę intymną?
Musimy przede wszystkim uzmysłowić sobie, że sama woda plus mydło nie zawsze wystarczą. Tradycyjne mydło ma odczyn zasadowy, a pielęgnacja okolic intymnych u kobiet wymaga preparatów, które utrzymują kwaśne PH w pochwie i przez to zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Na rynku dostępna jest obecnie cała gama specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych do tego celu, możemy przebierać wśród żeli, emulsji, pianek czy płynów ginekologicznych. Szczególną dbałość o higienę intymną musimy wykazywać oczywiście w okresie miesiączki. Miejsca intymne należy przemywać wówczas przy każdej zmianie podpaski, tamponu czy wkładki. Tak jak ze wszystkim, należy jednak zachować umiar, gdyż zarówno zaniedbania, ale też i zbytnia nadgorliwość w tej sferze jest niewskazana. Podmywając intymne okolice zbyt często, możemy bowiem zakłócić bakteryjną równowagę wewnątrz pochwy, która poprzez kwaśny odczyn pH wytwarza środowisko zabójcze dla większości bakterii wywołujących infekcje. Bardzo ważne jest też posiadanie odrębnego ręcznika przeznaczonego tylko i wyłącznie do miejsc intymnych, co pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Obok stosowania się do tych wszystkich powyższych zaleceń, należy pamiętać również, że w przypadku higieny intymnej kobiet szczególnie ważne są wizyty u ginekologa. Rutynowe badania okresowe są niezwykle istotne, gdyż pozwalają stwierdzić, czy wszystko jest w porządku i umożliwiają szybką reakcję na wszelkie niepokojące zmiany i problemy.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie