Dlaczego pielęgnacja paznokci jest tak ważna?

34 Views Comment Off

Dlaczego pielęgnacja paznokci jest tak ważna?

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji paznokci?

Zapewne do tematu, jakim jest pielęgnacja paznokci najlepiej byłoby podjeść w sposób systematyczny i uporządkowany. Nieskładnych porad i wyrwanych z kontekstu fragmentów wypowiedzi jest w internecie aż nadto.

Jednak nie zawsze takie systematyczne podejście jest możliwe, a często może po prostu nużyć Czytelnika. Nie chodzi bowiem o naukowe opracowanie, lecz raczej o garść praktycznych porad. Tego szuka większość z nas w internecie.

Jednak pielęgnacja paznokci ma też swoją drugą stronę medalu. Trudno o niej pisać cokolwiek, co przyniesie wymierne skutki, jeśli nie ma się dostępu do kilku naukowych publikacji na ten temat. Wydaje się, że tekstów pełnych różnych błędów jest już wystarczająco dużo. My zaś chcemy mieć informacje sprawdzone. Myliłby się też ten, kto sądzi, że taka dziedzina, jak pielęgnacja paznokci nie doczekała się opracowań w czasopismach medycznych. Rola paznokci oraz czynniki na nie wpływające, to przedmiot nieustannych badań.

Nie chcę też powielać dostępnych wszędzie informacji, nawet jeśli są one prawdziwe i przydatne. Postaram się jakoś przezwyciężyć wspomniane tutaj trudności i dodać coś więcej, do tego o czym już wiadomo i o czym można przeczytać w wielu czasopismach oraz na stronach internetowych.
Ewolucyjne pozostałość?

Często można przeczytać, że paznokcie pełnią funkcję ochronną i obronną. Trudno nie zgodzić się z tym pierwszym, drugie budzi nieco wątpliwości. Pomyłka wynika z podobieństwa paznokci do zwierzęcych pazurów. O ile jednak wielkie pazury drapieżników mogą służyć im do walki, to trudno to samo powiedzieć o ludzkich paznokciach. Świadczą o tym nawet zalecenia higieniczna i zupełnie inaczej przebiegająca pielęgnacja paznokci. Dla zwierzęcia ważne jest ścieranie pazurów, służą do tego często pnie drzew. Tak postępuje wiele gatunków. Natomiast ludzka pielęgnacja paznokci wymaga raczej daleko idącej ostrożności i delikatności.

Nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek paznokcie służyły człowiekowi do walki. Pomijamy oczywiście wydrapywanie oczu rywalkom przez niektóre bardziej zaborcze panie. Od początku byliśmy roślinożercami. Potem nadszedł okres jedzenia padliny, a wraz z nim gwałtowny rozwój mózgu dzięki podaży fosforu. Potem stworzyliśmy pierwsze narzędzia i broń. Trudno też uznać paznokcie za jakąś pozostałość ewolucyjną. Gdyby tak było już dawno by zanikły. Tymczasem są nadal i trzeba o nie dbać.

Jestem też daleki od wniosku, że paznokcie są jakąś ewolucyjną pomyłką. Takie pomyłki również mają dość krótki żywot. Trzeba przyjąć, że paznokcie są nam potrzebne takie, jakie są i co więcej, pielęgnacja paznokci jest niezwykle ważna.
Prawdziwa funkcja paznokci

Pozostaje nam uznać, że rola paznokci sprowadza się do funkcji ochronnej końcówek palców. Dotyczy to zarówno placów dłoni, jak i stóp. Dlatego pielęgnacja paznokci musi również dotyczyć i jednych i drugich. W opuszkach palców znajdują się zakończenia nerwowe o większej niż w innych miejscach ciała wrażliwości. Pomijam tu usta i narządy płciowe. Dzięki tej wrażliwości możemy wykonywać bardzo skomplikowane czynności manualne.

Podobnie jest ze stopami. W czasach, gdy nasi przodkowie chodzi bez obuwia, palce stóp wysyłały do mózgu informację o rodzaju podłoża, jego wilgotności oraz temperaturze. Dziś nie korzystamy zwykle z tej funkcji, ale jest ona nadal aktywna.
Jak o nie dbać?

Ile znaczą w pełni sprawne palce możemy przekonać się wówczas, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia lub dysfunkcji. Na co dzień nie doceniamy ich możliwości. By paznokcie mogły dobrze chronić, same muszą być zdrowe i właśnie temu służy pielęgnacja paznokci.

Najczęściej kierują nami po prostu względy estetyczne. Zapominamy o tym, że estetyka jest w tym wypadku wtórna. Ładne i zadbane paznokcie świadczą przede wszystkim o zdrowiu. O zdrowie dba się poprzez dietę i ruch. Nie inaczej wygląda pielęgnacja paznokci w swojej podstawowej formie. Jeśli dostarczymy składniki odżywcze i nie zapomnimy o poprawie krążenia oraz dotlenieniu organizmu, możemy pomyśleć o kosmetykach i zabiegach kosmetycznych.

Pielęgnacja paznokci szczególnie zniszczonych to odrębny temat. Najlepiej wówczas oddać się ręce kosmetyczki, a czasem konieczna może się okazać wizyta u dermatologa. W takich wypadkach stosuje się odżywki keratynowe i wapniowe. Również niewłaściwie prowadzona pielęgnacja paznokci w zakresie obcinania i piłowania może skończyć się uszkodzeniami. Metalowy pilniczek należy już do przeszłości i trzeba wymienić go na tekturowy lub szklany. Nie zaleca się też stosowania nożyczek. Od czasu do czasu przyda się moczenie w oliwce z dodatkiem soku z cytryny.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie