Livrustkammaren

4 Views Comment Off
Livrustkammaren
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Livrustkammaren, czyli Królewska Zbrojownia, to najstarsze szwedzkie muzeum. Jego historia sięga I połowy XVII wieku, gdy Gustaw II Adolf kazał złożyć w zbrojowni stroje, które nosił w trakcie wojny z Polską, „na wieczną pamiątkę”. Od tamtego czasu Livrustkammarenn pokazuje życie rządzących Szwecją dynastii ‚od kuchni’: znajdziemy w nim karoce (po prostu niesamowite!), zbroje (w tym dwie należące do Władysława IV), broń, biżuterię, ozdoby i – przede wszystkim – ubrania.
Gdy tylko weszliśmy do Livrustkammaren, J. westchnął: „ech, muzeum dla ciebie”. To prawda, gdybym mogła, spędziłabym tam cały dzień podziwiając delikatność sukni królowej Wiktorii (zdj. po prawej) lub chociaż tropiąc ślady krwi na materiale (w muzeum można znaleźć m.in. kostium, który miał na sobie Gustaw III, kiedy dokonano na niego zamachu – zdj. po lewej). Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie sukienka księżniczki Hedwigi Elżbiety z 1774 roku. Kreacja ta miała chyba 30cm w talii, za to ze trzy metry w biodrach 🙂

Zdjęcia: Göran Schmidt [materiały prasowe Zbrojowni].
19:12, jgn , Historia
Link Dodaj komentarz »
banana na liście kominka
Już po raz drugi znalazłam się na liście 30 najbardziej wpływowych blogerów wg Kominka. Zostałam nawet wyróżniona zieloną strzałką, która oznacza m.in., że „na blogu znajduje się sporo bardzo ciekawych tekstów”.

Dziękuję.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie