Dom państwa Hallywyl

3 Views Comment Off
Dom państwa Hallywyl
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dom Państwa Hallwyl przy Hamngatan 4 został zbudowany pod koniec XIX wieku. Pan domu – Walther – pochodził z cenionego szwajcarskiego rodu, którego początki sięgają XII wieku. Za namową swojej żony Wilhelminy przeprowadził się do Szwecji. Wilhelmina była znana z zamiłowania do zbierania najróżniejszych dzieł sztuki (do jej ulubionych marszandów należał zresztą Henryk Bukowski, powstaniec styczniowy, prowadzący w Sztokholmie sklep z antykami). Rezydencja przy Hamngatan była budowana z myślą o jej kolekcjach. Mamy więc klatkę schodową ozdobioną, by nie powiedzieć – wytapetowaną, portretami z XVIII wieku, salonik wypełniony po brzegi porcelaną, hol obstawiony bronią z najróżniejszych epok…

Na dodatek we wrześniu w Hallwylska Museet pokazano również stroje z epoki (skąd wiedzieli, że przyjadę? ;). Niestety była to wystawa czasowa, ubrania opisano wyłącznie po szwedzku i właściwie nikt nie był mi w stanie wytłumaczyć, skąd one się tam wzięły. Dopiero na stronie internetowej muzeum znalazłam wyjaśnienie, że „kilkanaście strojów z rodziną” (cytat za Google Tłumacz) miało symbolicznie odzwierciedlać charakter epoki.

Jednak nawet bez strojów to muzeum było jednym z najciekawszych, które odwiedziłam (a że ‚zaliczyłam’ trzynaście – wiem co mówię…).
Poniżej: suknia pani i mundurek służącej.

Na koniec warto dodać, że Wilhelmina i Walther przekazali szwedzkiemu państwu swój dom wraz z wyposażeniem w 1920 roku pod warunkiem, że jego wystrój pozostanie niezmieniony.

Pozostałe teksty tematyczne online:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy podobają Ci się przedłużone i zagęszczone rzęs u kobiet?

View Results

Loading ... Loading ...
Archiwa
Komentarze:
Kategorie